2013.07.07. 19:12, Deb
A cskos vagy msik nven a barna kivi sok tekintetben inkbb sndisznra, mint madrra emlkeztet. Valsznleg azrt fejldtt emlsszerv, mert lhelyn egszen napjainkig nem voltak olyan talajon lak emlsk, amelyek versenytrsai vagy ellensgei lehettek volna.
A madarak vmillikkal korbban fejldtek ki, mint az emlsk, s felteheten kzeli rokonsg fzi ket a dinoszauruszokhoz (a frge, kistermetekhez, nem az risokhoz). Tbbsgk tud replni, nhny fajnak azonban sohasem alakultak ki szrnyai, msok pedig flhagytak a replssel, mert olyan helyen telepedtek le, ahol nem volt szksgk erre a kpessgkre. Br ez a helyvltoztatsi md tbb szempontbl hasznos, a flhasznlt energia szempontjbl igen gazdasgtalan. Elnys, mert a madarak hossz tvolsgokat gyorsan megtehetnek, gy elkerlhetik a hideg telet, ha sszel elvndorolnak. A mindennapi tpllk megszerzsekor is kedvez, mert mdot ad r, hogy ezek az llatok knnyen elmenekljenek a ragadozk ell. A feltevsek szerint a kivi tbb mint 80 milli vvel ezeltt jelent meg j-Zlandon, amikor a sziget mg sszekttetsben llt ms szrazfldekkel.

jszakai tpllkozs
A kivi madr fennmaradst megknnytette az emlsk hinya, de ennek a madrnak az lete gy sem volt egyszer. Mr madrfajokkal is versengenie kellett ugyanis a tpllkrt, st nmely nagyobb test ragadoz madr veszlyes is volt r. Valsznleg az oka annak, hogy a kivi alkonyatkor s jszaka tpllkozik, amikor a madarak tbbsge alszik. Ilyekor is tall elegend tpllkot, hiszen sok gerinctelen llat, pldul a bogarak s a meztelen csigk ekkor lesznek berebbek, elkerlve a nappali meleget s a szrazsgot. Az jszakai letmdot folytat llnyeknek a lts kevsb fontos. A kivi szeme elg kicsi, ezrt azt gondolhatnnk, hogy a ltsa nem tl j. A madr azonban jszaka nagyon gyorsan tud futni az aljnvnyzetben, teht elg jl lt ahhoz, hogy ne tkzzk akadlyokba – msklnben nem tudott volna letben maradni.
Az jszakai llatoknak nagyon fontos, hogy j legyen a hallsuk s a szaglsuk, ezek az rzkek valsznleg a kiviben is jl fejlettek. Ha pldul kt madr kapcsolatban akar maradni az aljnvnyzetben, egymst hvogatjk. A legtbb madrrl azt tartjk, hogy a szaglsa gyenge vagy egyltaln nincs is. A kivi csrnek cscsn azonban orrnylsok vannak, s ebbl arra kvetkeztethetnk, hogy a szaglsa is segti, amikor a nvnyzetben vagy a puha talajban tpllkot keres.
Gyors fut
A kivinek vannak szrnyai, tvoli eldei teht bizonyra tudtak replni. A szrnyak ma mr mindssze tollfedte apr cskevnyek. Hinyzik az a sajtsgosan fejlett mellcsont is, amelyhez ms fajok esetben a replizmok tapadnak. Minthogy a kivinek – ms madaraktl eltren – nincs szksge a testt bort tollak ramvonalast hatsra, a madr tollazata laza szerkezet, s inkbb szrre emlkeztet. Csontjai nehezebbek, mint a repl fajok, ezrt ersebbek s kevsb trkenyek. Szokatlanul ers lbaival gyorsan fut, s sikeresen kaparja vagy ssa ki a fldbl a tpllkt.
A viden ltszik hogy nem olyan mint a tbbi madr, sokkal ersebb a teste. A csrei taln a kolibri cs alak csrre emlkeztetnek, persze nagyobban.
Kevs j-zlandi ltott kivit az llatkerten kvl, mert a madr erds-cserjs vidken l, s csak stteds utn merszkedik el. Ismeretes azonban, hogy a kivik prban lnek, s az egsz madrvilgban a kivi tojja rakja a testmrethez kpest legnagyobb tojst. Testtmege kb. 2 kg, a tojs pedig hozzvetleg 450 gramm, vagyis az llat testtmegnek csaknem az 1/4-e. A toj 1-2 tojst rak le, a hm pedig a nstny segtsge nlkl 10-12 htig kotlik rajtuk. Valsznleg azrt , mert a tojnak olyan sok energijba kerl a tojsraks, hogy ha megprblna kotlani, hen pusztulna. Tpllkot kell teht szereznie, hogy ernltt visszanyerje.Sajnos a msik kt kivifaj, a foltos s a nagy kivi egyedszma rendkvl megfogyatkozott, ezek a madarak tvoli terletekre s szigetekre szorultak vissza, ahol mg nincsenek emlsk.